najlepsie autokameryPri jazde autom už dnes nič neberieme na ľahkú váhu. Je pre nás dôležité zabezpečiť nielen dostatočné pohodlie, ale i bezpečnosť pre svojich spolucestujúcich. Mimoriadne populárne sú momentálne kamery do auta, ktoré umožňujú nahrávať dianie pred i za vozidlom. Kamery, často nazývané i dashcam, si získavajú stále viac priaznivcov. Nemôžeme sa čudovať – ich moderné funkcie prinášajú oveľa viac možností, ako len základné snímanie situácie.

Dnes sme si pre vás pripravili článok, v ktorom vás prevedieme všetkými výhodami, ktoré môžete pri používaní kamery do auta získať. Okrem toho vám detailne predstavíme i pramatere, ktoré sú pri výbere mimoriadne dôležité. Veríme, že s našou pomocou investujete do kamery do auta, ktorá dokáže splniť všetky vaše očakávania a bude cenným pomocníkom v prípade, že sa stanete účastníkom dopravnej nehody. Poďme sa do toho spoločne pustiť.

↓ Ako vybrať tú najlepšiu kameru do auta?

TOP 7 najlepšie kamery do auta

NáhľadNázov produktuParametre
navigacia do auta DOD GS980D Dual
Pozorovací uhol: 140 °
Veľkosť displeja: 3"
navigacia do auta TrueCam M7 GPS Dual
Pozorovací uhol: 150 °
Veľkosť displeja: 2"
navigacia do auta LAMAX S9 Dual
Pozorovací uhol: 150 °
Veľkosť displeja: 9.66"
4.
navigacia do auta LAMAX T10
Pozorovací uhol: 170 °
Veľkosť displeja: 2.45"
5.
navigacia do auta Niceboy PILOT XR Radar
Pozorovací uhol: 170 °
Veľkosť displeja: 2.45"
5.
navigacia do auta Mio MiVue 846 WiFi GPS
Pozorovací uhol: 150 °
Veľkosť displeja: 2.7"
5.
navigacia do auta 70Mai Dash Cam A800S
Pozorovací uhol: 140 °
Veľkosť displeja: 3"

↑ TOP kamery do auta

1 Ako vybrať tú najlepšiu kameru do auta?

Pri výbere kamery do auta vás budú predovšetkým zaujímať parametre, ktoré súvisia s nahrávaním videa. Na škodu však nie je ani fakt, ak kamera vyniká zvýšenou odolnosťou. Napríklad prachové častice dokážu so zariadením napáchať skutočné škody a jazda po vozovkách v lete rozhodne nie je v tomto ohľade príjemnou záležitosťou pre samotnú kameru. V nasledujúcich bodoch sa budeme sústrediť predovšetkým na to, ako vybrať správnu kameru v závislosti na kvalite záberov i ďalších faktorov.

2 Typy kamier do auta

Kamery do auta – aké typy poznáme?

V prípade kamier do auta môžeme rozlišovať dva typy:

  • Klasické kamery do auta
  • Navigácie s kamerou
  • Duálne kamery

Klasické kamery do auta

autokamery2Umožnia vám nahrávať to, čo sa deje pred vaším vozidlom. Dnes sa už okrem nahrávania obrazových záznamov vyznačujú i tým, že dokážu svojim majiteľom podať informácie o radaroch alebo úsekoch, na ktorých prebieha meranie. Rovnako dokážu upozorniť na blížiace sa nebezpečenstvo a informujú i o rýchlostných limitoch. Sú to mimoriadne výkonné zariadenia s perfektnou kvalitou obrazu

Rovnako ako i v ostatných typoch sú klasické kamery do auta vybavené SD kartou, na ktorú sa ukladá natočený záznam. Po vybraní SD karty dokážete záznam veľmi jednoducho dostať do počítača. Dnešné kamery do auta sa vyznačujú skvelým rozlíšením, a tak je materiál z nich prípustný i v prípade riešenia problémov s poisťovňou alebo pri dokazovaní vinníka dopravnej nehody. Niektoré kamery dokonca ponúkajú možnosť prepojenia prostredníctvom USB konektora. Svoj kamerový záznam si môžete pozrieť i na televíznej obrazovke – stačí, ak kameru prepojíte prostredníctvom kábla HDMI.

Navigácie s kamerou

Vďaka nim získate zariadenie 2v1, ktoré vám umožní získať prehľad o tom, čo sa deje a zároveň môžete ťažiť zo všetkých výhod navigácie. Sú mimoriadne vyhľadávané, v ich prípade je však potrebné myslieť na to, aby bola kamera správne umiestnená a dokázala snímať všetko potrebné. To predstavuje často problém, s ktorým sa musíte popasovať. Navigácia by mala byť umiestnená tak, aby vám umožňovala jednoduché ovládanie. Kamera by zas mala dokázať snímať dostatočný záber priestoru.

V tomto smere budete musieť nájsť kompromis, ktorý vám bude vyhovovať. Ideálny snímací uhol pre kameru do auta je 110° až 150°.

Duálne kamery

Výhodou duálnych kamier je, že dokážu snímať nielen priestor pred vozidlom, ale i za ním. V podstate sa jedná o dve zariadenia, ktoré umiestnite tak, aby bolo snímanie možné. Vďaka duálnej kamere môžete mať prehľad i o tom, čo sa deje vzadu vášho vozidla. Sú ideálnou možnosťou, ale rozhodne nič nepokazíte ani v prípade, že investujete len do prednej kamery. Kamera v aute je však dnes dosť podstatným prvkom.

Dôležitá je pri všetkých typoch prítomnosť G-senzora. Tento senzor je mimoriadne citlivý a uspôsobený tak, aby dokázal rozpoznať náraz do vozidla a uzamknúť záznamy, ktoré boli až do tejto chvíle natáčané. Tak sa zabráni akémukoľvek ďalšiemu prepísaniu nahraných dát. Každá snímka je opatrená i dátumom a časom, aby bolo hneď jasné, kedy bol konkrétny záznam vyhotovený. I vďaka týmto parametrom je možné kameru (resp. záznamy, ktoré z nej pochádzajú) použiť pri dokazovacom konaní.

Parametre, ktoré je potrebné zvážiť pri kúpe kamery do auta

Pri výbere kamery do auta vás budú predovšetkým zaujímať parametre, ktoré súvisia s nahrávaním videa. Na škodu však nie je ani fakt, ak kamera vyniká zvýšenou odolnosťou. Napríklad prachové častice dokážu so zariadením napáchať skutočné škody a jazda po vozovkách v lete rozhodne nie je v tomto ohľade príjemnou záležitosťou pre samotnú kameru. V nasledujúcich bodoch sa budeme sústrediť predovšetkým na to, ako vybrať správnu kameru v závislosti na kvalite záberov i ďalších faktorov.

3 Rozlíšenie kamery do auta

autokamery1Pri rozlíšení kamery do auta platí, že čím je lepšie, tým kvalitnejšie záznamy máte k dispozícii. Na druhej strane je však potrebné uvedomiť si, že vysoké rozlíšenie je dvojsečná zbraň. Na jednej strane stojí kvalita záznamu a na strane druhej zas vysoké nároky na úložisko – záznam v lepšom rozlíšení si vyžaduje i viac miesta na uloženie. V oblasti rozlíšenia máme tri možnosti, ktorými sa môžeme vydať:

  • SD (640 × 480) – štandardné rozlíšenie
  • HD kamery (1280 × 720) – v prípade blízkych detailov, ktoré môžu byť podstatné i pri skúmaní dopravnej nehody alebo poistnej udalosti, dokáže toto rozlíšenie ponúknuť skvelú kvalitu. Menej viditeľné a ostré sú najmä vzdialenejšie detaily, ale je otázne či ich naozaj pri svojom kamerovom zázname potrebujete vidieť ostro
  • Full HD kamery (1920 × 1080) – sú určené pre tých, ktorí očakávajú od svojej kamery do auta čo najviac. Full HD kamery umožňujú napríklad identifikovať osoby či poznávacie čísla áut i na väčšiu vzdialenosť.

Je pravda, že v prípade kamery do auta sa môžeme stretnúť i s lepším rozlíšením. Je ale naozaj otázne, či v tomto momente hovoríme už len o kamerách, ktoré sú určené na účel snímania udalostí na cestných komunikáciách. Tieto kamery disponujú okrem lepšieho rozlíšenia i lepšími a kvalitnejšími objektívmi. Vďaka nim môžete získať naozaj kvalitné snímky a videá i za nepriaznivých podmienok (hmla, šero,…).

4 Úložisko

Ako už naznačujeme vyššie, veľkosť úložiska v podstatnej miery záleží od toho, aké kvalitné zábery plánujete mať k dispozícii. Vo väčšine prípadov sa kamera do auta nevyznačuje žiadnym vnútorným úložiskom. Ale môžeme sa stretnúť i s modelmi, ktoré malé úložisko k dispozícii majú – je však naozaj minimálne a nemôžeme s ním rátať na seriózne ukladanie kamerových záznamov. Každá kamera do auta si preto vyžaduje pamäťové karty, na ktoré sa budú záznamy nahrávať. Väčšina modelov podporuje tri typy pamäťových kariet:

  • microSD
  • microSDHC
  • microSDXC

Veľkosť podporovaných kariet sa väčšinou pohybuje v rozmedzí 16 GB až 128 GB. Vždy odporúčame voliť väčšiu veľkosť pamäťovej karty, aby ste mali istotu, že sa na ňu zmestí všetko potrebné. Kamery do auta umožňujú svojim užívateľom i nahrávanie do slučky. Čo presne toto označenie znamená? V podstate sa nemusíte trápiť s tým, že kameru bude potrebné neustále premazávať na to, aby ste vytvorili priestor pre nové záznamy.

Nové záznamy sú pri tomto nastavené nahrávané namiesto starých. Vždy však odporúčame mať svoju kameru do auta pod kontrolou a nepotrebné záznamy vymazať alebo uložiť do počítača. Okrem toho už pri samotnom ukladaní pri nedostatku miesta dochádza ku kompresii záznamov (najčastejšie sú na tento účel využívane kodeky MPEG2 a MPEG4). Dochádza k strate jednotlivých detailov, a preto je naozaj lepšie dbať na dostatok miesta na vašej kamere.

Dnes máte možnosť využiť množstvo internetových úložísk, ktoré ponúkajú priestor zadarmo, alebo za naozaj minimálny poplatok. Nie je výhodné nechávať všetky záznamy na jednom mieste a zálohovanie sa vám môže skutočne vyplatiť viac, ako si možno teraz myslíte. Okrem toho – ak sa niečo dôležité stane, vždy je lepšie mať kópiu dát na viacerých miestach, ako sa spoliehať len na jedno zariadenie. Nikdy netušíte, čo sa môže naozaj stať.

5 Uhol záberu

Už vyššie naznačujeme, že v tomto prípade je ideálne, ak sa uhol záberu začína minimálne na 110°. Dnešné kamery do auta však kráčajú napred a ich uhol záberu sa pohybuje už od 120° až do 170°. Ponúknu vám teda lepší uhol záberu, ako je minimálna odporúčaná hodnota. Širší uhol záberu vám totiž umožní lepšiu perspektívu. Rozhodne pokryje tiež viac priestoru pred vozidlom i vedľa neho (v prípade, že zvolíte duálnu kameru máte krytý i priestor za vozidlom a môžete mať informácie i o tom, čo sa deje za vami).

Na druhej strane vás však musíme upozorniť i na dva dôležité úkazy, ktorých môžete byť svedkom pri nastavení nesprávneho uhlu:

  • uhol  pohybujúci sa okolo hodnoty 90° – pozorovací uhol, ktorý je menší ako 110°, nedokáže zachytiť prichádzajúce autá. Kvôli tomu môžete prísť o dôležité informácie, ktoré by vám pomohli. Ak kamera niečo nezachytí, nenahrá to a vy môžete mať k dispozícii kamerový záznam, ktorý nebude mať dostatočnú výpovednú hodnotu
  • uhol nad 170° – hoci udávame hodnotu 170°, za hraničnú považujú niektorí odborníci už hodnotu nad 150°. Pri tomto snímaní vzniká efekt rybieho oka (pôvodne boli takéto širokouhlé zábery vytvorené pre potreby meteorológie na pozorovanie oblakov, nie však pre kamery do auta). Vzhľadom na to, že obraz, ktorý z tejto kamery získate je väčší, vyplýva z toho menšia kvalita detailov. Opäť je rozumné vydať sa cestou kompromisov a zvoliť si uhol, ktorý vám poskytne dobré pozorovanie a zároveň dostatočnú kvalitu detailov

6 Snímková frekvencia kamery

Tento parameter označuje v prípade kamier počet snímkov, ktoré sú zachytené v jednej sekunde videa. Ak sa zameriavate na určitý model kamery do auta, nájdete snímkovú frekvenciu kamery v technických informáciách pod označením FPS. V prípade bežných zariadení sa stretávame s hodnotou okolo 30 snímok za jednu sekundu.

Kamera do auta by však mala disponovať snímkovou frekvenciou 60 snímok za sekundu, pretože takýto obraz pôsobí jednoducho viac prirodzene. Okrem prirodzenosti však získate ešte jednu výhodu – plynulo bude možné prehrávať i spomalené zábery, čo je pri kamere do auta nepopierateľnou výhodou.

7 Obrazový snímač

Obrazový snímač je ďalšia elektronická súčiastka v kamere do auta. Jeho úlohou je meniť optický obraz na elektrický signál. Zjednodušene môžeme povedať, že optický snímač je tvorí základný snímací prvok. V kamerách do auta máme vo väčšine prípadov na výber hneď 2 typy obrazových snímačov, ktoré môžeme zvoliť.

  • CMOS snímače – ich hlavnou výhodou je, že umožňujú výrobu kamier, ktoré vynikajú menšími rozmermi. To je v prípade kamier do auta skutočnou výhodou. Na druhej strane je však potrebné podotknúť, že tento typ snímačov sa vyznačuje horšou citlivosťou na svetlo, čo môže negatívne ovplyvniť kvalitu záznamu
  • CCD snímače – v porovnaní s predchádzajúcim typom sú finančne náročnejšie, ale za zvýšenú cenu dostanete i lepšiu citlivosť na svetlo, a tak i oveľa lepšiu kvalitu obrazu za zhoršených podmienok

8 Dostatočná výdrž

Pri kamere do auta rozhodne nikto z nás nechce riešiť časté dobíjanie, ktoré by znižovalo celkový komfort. V prípade, že je kamera do auta súčasťou navigácie vyriešime tento problém jednoducho – nabíja sa spolu s navigáciou. Kamera sa rovnako ako navigácia dá napájať z cigaretového zapaľovača. Okrem toho však disponuje i vlastným akumulátorom, ktorý dokáže zabezpečiť jej plynulý chod v rozsahu niekoľkých mnúť až hodín. Odporúčame vám vždy vyberať zariadenia, ktoré vynikajú dlhšou výdržou. Môže sa totiž stať, že nebudete mať možnosť nabiť ich. Nikdy však neviete, aká situácia na vás môže číhať. Z toho dôvodu je vždy lepšie mať kameru do auta vždy pripravenú na snímanie.

9 Funkcie, ktoré môžu byť v prípade kamery do auta nápomocné

Tak ako v prípade iných zariadení, ani kamera do auta už nie je jednoduchým prístrojom, ktorý je určený len na jednu funkciu. Dokáže priniesť v sebe hneď niekoľko funkcií, ktoré môžete oceniť. Dnes vám prinášame zoznam tých najzaujímavejších, ktoré si môžu získať vašu pozornosť a dosť podstatne vám uľahšiť situáciu.

  • G-senzor – spomíname ho už v predchádzajúcich častiach, ale myslíme, že si zaslúži ešte jedno samostatné miesto. G-senzor je špeciálne určený pre rozoznanie nárazu. Po náraze dokáže uzamknúť všetky záznamy z tohto časového obdobia tak, že už nemôže dôjsť k žiadnej ďalšej úprave
  • Dátum a čas – dnes touto funkciou disponuje väčšina kamier do auta, vždy však stojí za to overiť si, či je ňou vybavený i model, o ktorý máte záujem. Okrem toho, že uľahčuje hľadanie medzi jednotlivými záznamami, pevné vloženie týchto údajov do videa značne zvyšuje dôveryhodnosť záznamu v prípade, že ho budete musieť použiť pri policajnom dokazovaní alebo ako dôkaz v poisťovni
  • Parkovací mód – zabezpečuje vaše auto na niekoľko hodín i v prípade, že stojí na jednom mieste. I pri drobnej kolízii spustí detektor pohybu nahrávanie, ktoré vám môže pomôcť odhaliť vinníka, ktorý poškodí vaše auto a z miesta činu utečie
  • Prítomnosť UV filtra – je nápomocná vtedy, keď chcete odstrániť zbytočné odlesky. Okrem toho táto funkcia pomáha zlepšiť i sýtosť farieb a celkovú kvalitu záznamu
  • Možnosť zvukového záznamu – hoci sa dnes stretávame predovšetkým s kamerami do auta, ktoré sú určené na nahrávanie obrazu, niektoré zariadenia umožňujú i nahratie zvuku. Táto funkcia môže byť nápomocná napríklad pri autonehode, keď druhý vodič reaguje agresívne a urážkami. Vo väčšine prípadov je zachytenie zvuku možné v režime mono alebo stereo
  • Funkcia GPS – existuje samotná navigácia s kamerou i kamera, ktorá disponuje funkciou GPS. Používa detektor pohybu na určenie rozjazdu a začne zaznamenávať. Rovnako je však možné zaznamenávať i trasu a rýchlosť vozidla
  • Informácie o radaroch – touto funkciou disponujú najmä nové typy kamier do auta

Tipy a triky, ktoré sa oplatí pri výbere kamery do auta vedieť

  • Kamera do auta dokáže v podstatnej miere zvýšiť vašu bezpečnosť. Dnešné kamery dokážu snímať priestor pred i za vozidlom a vďaka tomu môžete mať celú situáciu pevne v rukách
  • Dostupné funkcie sú výhodou nielen z hľadiska bezpečnosti, ale môžu značne podporiť i dôveryhodnosť záznamu z kamery do auta v prípade dôkazového riadenia (nápomocná je napríklad funkcia, ktorá vloží dátum a čas do záznamu)
  • V prípade väčšieho rozlíšenia je potrebné myslieť i na to, že potrebujete väčšie úložisko, na ktoré sa záznam nahrá
  • Nikdy nenechávajte záznam len na kamere, oplatí sa využiť jeho presun do počítača alebo nahratie na voľne dostupné internetové úložisko
  • Správny uhol kamery by sa mal pohybovať od 110° až po 150° – tak sa vyhnete tomu, že by zo záznamu vypadli podstatné informácie alebo by kamera nesnímala všetko potrebné
  • Výhodou je vyberať si kameru s funkciou GPS, ktorá zaznamenáva i trasu a rýchlosť vozidla
  • Ak dáte prednosť navigácii so zabudovanou kamerou nezabudnite na správne nastavenie. Väčšinou ide o kompromis medzi správnym snímaním kamery a jednoduchým ovládaním navigácie
  • Kamera do auta by mala disponovať dostatočnou výdržou – mala by vydržať bez nabíjania aspoň niekoľko hodín
  • Snímková frekvencia kamery do auta by mala predstavovať ideálne 60 snímok za sekundu, aby bolo možné plynulo prehrávať i spomalené záznamy. Minimum predstavuje 30 snímok za sekundu
  • Pri voľbe snímaču je lepšou možnosťou CCD snímač, ktorý je schopný snímať i pri nedostatku svetla
  • Pri výbere kamery do auta sa môžete zamerať i na vyhľadanie videí, ktoré z jednotlivých modelov pochádzajú (nachádzajú sa napríklad na YouTuBe) . Môžete zistiť, akou kvalitou videá vynikajú a tiež sa dozvedieť i dôležité informácie o konkrétnom type kamery do auta

Najčastejšie otázky a odpovede o kamerách do auta

Oplatí sa kúpiť kvalitnú kameru do auta?
Rozhodne áno. Kamera do auta je dnes jedným z podstatných prvkov, ktorými môžete zvýšiť bezpečnosť seba i svojich spolucestujúcich.
Platí i v prípade kamier do auta, že väčšie rozlíšenie je vždy lepšou možnosťou?
V prvom rade je potrebné si uvedomiť, či je najvyššie rozlíšenie skutočne pre vás nutné. Hoci budete zaznamenávať v skvelej kvalite i vzdialené detaily, budete potrebovať viac miesta na uloženie vytvorených záznamov. V tomto prípade sa môžete vydať i zlatou strednou cestou, ktorú predstavujú kamery s HD rozlíšením. Sú skvelou voľbou, ak pre vás vzdialené objekty nehrajú dôležitú úlohu.
Akým spôsobom je možné dostať záznam z kamery do počítača?
Je to môžné hneď 2 spôsobmi. Využite priamo SD kartu, ktorú zasuniete do počítača, alebo prepojte kameru vďaka USB portu.
Je možné prehrávať záznam z kamery do auta i na televíznej obrazovke?
Samozrejme, je to možné, ak kameru prepojíte s televíziou HDMI káblom.
Je lepšou voľbou duálna alebo klasická kamera do auta?
V tomto prípade v podstatnej miere závisí na vašich individuálnych preferenciách. Duálna kamera do auta vám umožní mať pod kontrolou i to, čo sa deje za vaším vozidlom, klasická sa zameriava len na priestor pred vozidlom.
Ako funguje kamera, keď auto stojí?
Moderné kamery do auta sú vybavené parkovacím módom. Ten disponuje detektorom pohybu, ktorý dokáže zachytiť i drobnú kolíziu a spustiť nahrávanie. Tak získate záznam i v prípade, že auto stojí a vinník sa rozhodne z miesta utiecť.
Umožňujú kamery do auta i nahrávanie zvukového záznamu?
Áno, niektoré kamery umožňujú i nahrávanie zvukového záznamu. Táto funkcia však nie je samozrejmosťou v prípade každého modelu.
Aké úložisko ponúkajú kamery do auta?
Väčšina kamier nemá úložisko alebo disponuje naozaj malým úložiskom, ktoré rozhodne nemôžeme pokladať za dostatočné. Pre tento účel je potrebné využiť pamäťové karty (microSD, microSDHC, microSDXC), ktoré dokážu poskytnúť pre záznamy úložisko od 16 GB až po 128 GB (niektoré modely umožňujú i použitie väčších pamäťových kariet).
Odvíja sa od niečoho veľkosť úložiska, ktorá by mala byť zvolená?
Áno, veľkosť úložiska sa odvíja od rozlíšenia vašej kamery. Čím lepšie rozlíšenie máte, tým väčšie úložisko budete potrebovať pre nahrávanie záznamov. Rozhodne vám však neodporúčame nechať si všetky záznamy len na pamäťovej karte. Záznamy si z nej stiahnite do počítača, alebo využite internetové úložisko.
Ako zvoliť správny uhol záberu?
Uhol záberu by sa mal pohybovať od 110° až po približne 150°. Príliš malý i príliš veľký uhol môžu záznam pripraviť o dôležité informácie.
Čo označuje snímková frekvencia kamery?
Tento parameter označuje počet snímok vo videu za jednu sekundu. V prípade kamier do auta sa oplatí voliť model, ktorý má snímkovú frekvenciu až 60 snímok. Minimum je 30 snímok za sekundu. Pri vyššej snímkovej frekvencii získate však plynulý obraz i pri spomalenom prehrávaní videa.
Záleží prí výbere i na obrazovom snímači?
Áno, obrazový snímač je totiž základný snímací prvok a zároveň jedna z najdôležitejších elektrických súčiastok v kamere. Ak chcete mať kvalitný obraz i vo večerných hodinách, odporúčame voliť CCD snímače. Ich hlavnou nevýhodou sú však vyššie finančné náklady na kúpu.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 26 Priemerne: 4.9]